
På dette luftfoto fra 1959 er indtegnet hvor to af Harreshøjs oprindelige gårde lå. Længst til venstre lå Sølund, der brændte og blev nedrevet i midten af 1800-tallet. Lidt længere mod øst lå den oprindelige Aspegaard, som i midten af 1800-tallet flyttede længere ud på marken til den nuværende placering. Den tredje gård, Vangegaard, ligger endnu nord for bygaden samme sted som den har ligget i mange århundreder.

På dette kort fra 1857 kan man endnu se de tre gårdes oprindelige placering. Desuden husmandsstederne uden jord samlet i en klump øst for byen samt husmandsstederne med jord nordøst herfor.

Generalmajor ogoverkrigskommissær Christian de Tuxen ejede den tidligere kolonigård fra 1801 – og da han var gift med Charlotte født Klingfeldt, fik hun gården opkaldt efter sig – selvfølgelig i den kælenavnsform, som blev brugt: Lotte.
bygningerne findes ikke mere. Det fjerde husmandssted findes endnu med adressen Harreshøjvej 36.

Familien de Tuxen var adlet og havde derfor deres eget våbenskjold.
Ved udstykning af Aspegaard opstod i 1837 endnu en landbrugsejendom som med lidt god vilje kunne kaldes en gård, nemlig Birkemosegaard (Harreshøjvej 24).

Ejendommen Lottesminde er bygget omkring 1765 som en såkaldt kolonigård. Gården brændte imidlertid i begyndelsen af 1800-tallet, så de nuværende bygninger er yngre. (foto 1999)
Christian VI og derfor benådet med høje titler som generalkrigskommissær og generalmajor. Han havde stærke forbindelser i Skaane og kunne derfor levere oplysninger om forholdene i Sverige til regeringen. Hans søn, Louis de Tuxen (1748-1828) blev toldinspektør og admiralitetsråd og havde desuden rang af kaptajn i søetaten. Han var gift med datteren af en svenskfinsk oberst. Hun hed Charlotte Elisabeth Klingfeldt. Og her har vi med stor sandsynlighed den Lotte, der har givet gården navn!

Et eksempel på en af de husmandsejendomme, som oprettedes i forbindelse med jordreformerne i slutningen af 1700-tallet. Dette hus kaldtes Vangegaardshus og lå helt vestligt i ejerlavet. Ejendommen findes endnu og har adressen Harreshøjvej 60. (foto fra1940’erne).