Den oprindelige vandværksgrund i Mørdrup må ikke bebygges og er offentlig tilgængelig.
af Kjeld Damgaard
Historien starter i 1906 da en kreds af borgere i Mørdrup Landsby startede et vandværk på andelsbasis. Der havde ellers været tale om at Mørdrup også skulle kobles på det nye vandværk i Snekkersten, men disse forhandlinger strandede, og i stedet fik vandværket skøde på tre parceller på den bakke, der kaldes Galbjerg, lidt øst for selve Mørdrup Landsby.

Den gamle vandbeholder på toppen af Galbjerg, som bakken hedder, er for længst fjernet.
Vandværket byggede her en vandbeholder med en vindrose på toppen. Denne vindrose pumpede vandet op i beholderen, der så forsynede husstandene i Mørdrup. Men allerede efter 7 års drift tilbød ejeren af Vandværket i Snekkersten, „Det danske Gas-compagni“, at overtage driften af Mørdrup Vandværk. Det afvistes imidlertid, men i 1918 blev salget alligevel en realitet. DGC anvendte i en periode vandtårnet som reservetank, men efter beslutning i andelsvandværket skulle de dele af grunden, som nu var overflødige overdrages til Grundejerforeningen, der til gengæld skulle love, at der ingensinde måtte bygges på grunden.
“Grundejerforeningen for en del af Tikøb Sogn” (nu Espergærde Byforening) var dermed blevet grundejer! Imidlertid var det kun den ene af de tre vandværksparceller, der ved denne lejlighed blev overdraget til foreningen. Ved en fejl eller forglemmelse blev den anden af de i alt tre parceller ikke skødet til Grundejerforeningen. En af de nærmeste naboer, direktør Michael Henriques fra „Nirvana“ betalte nu 2.000 kr for at få grunden beplantet og omdannet til et anlæg.
I de efterfølgende år anlagde og drev Grundejerforeningen således de tre parceller og stedet blev kendt som „Anlægget“. Det var ikke uden problemer. På et tidspunkt ønskede man at bruge vandbeholderen som udkigspunkt. Der blev derfor lavet en trappe og et rækværk, men kort efter meddelte DGC, at det ville man ikke have, så det hele måtte pilles ned igen. I det hele taget optog det megen tid for bestyrelsen at få Anlægget passet og vedligeholdt.
I 1967 solgtes den tilskødede grund så til Tikøb Kommune, der forpligtede sig til at bibeholde området som et offentligt anlæg med park, bænke og legeplads. Prisen var i øvrigt 5 kr pr kvm og grunden var på 934 kvm.

Foto fra 2004, der viser den kommunale del af Anlægget, som er blevet forsynet med en af Espergærde Byforenings bænke.
Men ingen tænkte tilsyneladende på, at det ikke var hele „Anlægget“, der dermed blev kommunalt. Der var som nævnt tre matrikler på ejendommen. Den ene havde været kommunal siden vandværksdriften overtoges af kommunen, den anden blev som nævnt solgt i 1967, men den tredje matrikel var stadig efter tingbogen ejet af Andelsselskabet Mørdrup Vandværk, selvom dette forlængst havde indstillet driften.
Ved et tilfælde blev det i midten af 1980’erne i Borger- og Grundejerforeningens ældste arkiver opdaget, at den tredje parcel aldrig var blevet lovformeligt skødet fra det forsvundne Mørdrup Vandværk til foreningen. Helsingør Kommune, der betragtede sig selv som ejer, var imidlertid ikke til sinds at anerkende foreningens adkomst til grunden – og det var derfor nødvendigt at rejse en sag ved retten for at få sagen afklaret. Da kommunen ikke kunne dokumentere sin ejendomsret blev der i december 1987 afsagt ejendomsdom i sagen, baseret på foreningens arkivalier.
Arealet, der mest består af en gammel grusgrav, tjener i dag som et lille åndehul i den tætte bebyggelse i området og kan ikke bebygges. Byforeningens grund henligger i dag som “vild med vilje”. De to kommunale matrikler passes af “Vej og Park” og er åben for publikum.
Rev. 31.01.2025